Ви правильно дезінфікуєте ультразвукові датчики?
+380 (67) 469-53-32
+380 (67) 469-53-32
Безкоштовна консультація
RU
UA RU EN
Питання та поради
Ви правильно дезінфікуєте ультразвукові датчики?

Очищення та дезінфекція ультразвукових датчиків - це ретельний і дуже важливий процес під час експлуатації ультразвукового апарату. Так, у сьогоднішніх реаліях, в умовах світового спалаху COVID-19, до цього процесу необхідно відноситися вкрай обережно та відповідально. 

Усі датчики ALPINION потребують дбайливого догляду, очищення та використання. Розширені рекомендації виробник надає у посібнику користувача, але ми коротко нагадаємо про головне.

Дана інформація призначена для підвищення обізнаності користувачів про ризики передачі захворювань, пов'язаних з використанням ультразвукових датчиків, і надання рекомендацій щодо прийняття рішень, які безпосередньо впливають на безпеку пацієнта та користувача ультразвукового обладнання.

Діагностичні ультразвукові системи використовують ультразвукову енергію, яка повинна бути пов'язана з пацієнтом прямим фізичним контактом. Залежно від типу обстеження, цей контакт відбувається з різними тканинами, починаючи з неушкодженої шкіри при звичайному обстеженні і закінчуючи рециркуляцією крові при хірургічному втручанні. Рівень ризику зараження сильно залежить від типу контакту.

Одним з найбільш ефективних способів запобігання передачі між пацієнтами є використання одноразових пристроїв. Однак, ультразвукові датчики є складними і дорогими пристроями, які необхідно повторно використовувати між пацієнтами. Тому, дуже важливо мінімізувати ризик передачі захворювання за допомогою захисних бар'єрів і належної обробки датчика.

Використання невідповідного миючого або дезінфікуючого засобу може пошкодити ультразвуковий датчик. Засоби для очищення повинні бути максимально наближені до нейтрального середовища pH. Будь-який гель, миючий або дезінфікуючий засіб, які містять поверхнево-активні речовини, метанол, етанол, бензол / метиловий спирт, метилпарабен, поліетиленгліколь, мінеральне масло, мастило, масляні лосьйони, ацетон, аміак, безводний аміак, йод, сполуки йоду кислоти з pH, яке дорівнює 5 або вище можуть пошкодити або знебарвити Ваш датчик.

Для перегляду рекомендованих засобів від виробника див. «Таблиця сумісності дезінфікуючихзасобів для датчиків» де наведено список затверджених засобів для очищення та дезінфекції ультразвукових датчиків ALPINION.

Що жтаке очищення, дезінфекція та стерилізація ультразвукового обладнання?

Очищення, дезінфекція та стерилізація представляєсобою статистичне зменшення кількості мікробів на поверхні, а не їх повневидалення. Згідно визначення Центру контролю і профілактики захворювань (CDC) [1]:

Очищення – видаленнявидимих забруднень (наприклад, органічного й неорганічного матеріалу) зпредметів і поверхонь; зазвичай здійснюється вручну або механічно звикористанням води та миючих або ферментних засобів.

Ретельне очищення – обов’язковий етап перед високоякісною дезінфекцією та стерилізацією, оскількизалишки неорганічних і органічних матеріалів на поверхні інструментів знижуютьефективність цих процедур.

Ретельне очищення датчика є основою для початковогозменшення мікробного й органічного навантаження щонайменше на 99 %.1Це очищення супроводжується процедурою дезінфекції, що забезпечує високийрівень захисту від передачі інфекційних захворювань, навіть під часвикористання датчика з одноразовим бар’єрним чохлом.

Американський інститут ультразвуку у медицині [2] і CDC описують кілька рівнів дезінфекції та стерилізації:

Дезінфекція– процесзнищення великої кількості або навіть усіх патогенних мікроорганізмів, завинятком бактеріальних спор.

Дезінфекція низького рівня (LLD) знищуєбільшість бактерій, окремі віруси й грибки. Дезінфекція низького рівня можеінактивувати паличку Коха та бактеріальні спори, але необов’язково.

Дезінфекція середнього рівня (ILD)інактивує паличку Коха, бактерії, більшість вірусів і грибків, а також деякібактеріальні спори.

Дезінфекція високого рівня (HLD) знищуєвсі мікроорганізми, за винятком бактеріальних спор.

Стерилізація – це процес, що руйнує або усуває всі форми мікробного життя і який здійснюєтьсяв медичних установах фізичними або хімічними методами.

Стерилізатори і дезінфікуючізасоби високого рівня, які рекомендовані Управлінням з санітарного нагляду заякістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) [3] наведені втаблиці.

Стерилізатори і дезінфікуючі засобивисокого рівня, перераховані FDA

Назва

Склад

Дія

Глутаральдегід (Glutaraldehyde)

Органічна сполука (CH2(CH2CHO)2)

Індукує загибель клітин шляхом зшивання клітинних білків; зазвичай використовується окремо або в суміші з формальдегідом

Перекис водню

(Hydrogen peroxide)

Неорганічна сполука

(H2O2)

Антисептичний та антибактеріальний засіб; дуже сильний окислювач з потенціалом окислення 1,8 В

Надоцтова кислота

(Peracetic acid)

Органічна сполука (CH3CO3H)

Антимікробний агент (високий окислювальний потенціал)

Ортофталальдегід

(Ortho-phthalaldehyde)

Органічна сполука (C6H4(CHO)2)

Сильне зв'язування з зовнішньої клітинної стінкою забруднюючих організмів

Гіпохлорит/гіпохлорна кислота (Hypochlorite/hypochlorous acid)

Неорганічна сполука

(HClO)

Мієлопероксидази-опосередковане перекисне окислення хлорид-іонів

Фенол / фенолат (Phenol/phenolate)

Органічна сполука

(C6H5OH)

Антисептик

Hibidil

Хлоргексидин глюконат (C22H30Cl2N10)

Хімічний антисептик

Крок – 1: очищення датчика

Чистка є важливою процедурою, що виконуєтьсяперед дезінфекцією датчика. Його необхідно чистити після кожного використання.

 1. Від’єднайтедатчик від системи.
 2. Змочітьчисту марлеву прокладку очищеною водою та протріть датчик, щоб видалитибудь-який гель або його частки, що залишилися на датчику. Якщо очищена воданеефективна, Ви можете використовувати схвалений попередній очищувач абодезінфікуючий засіб низького рівня (більш детально тут).
 3. Акуратнопротріть весь датчик, включаючи кабель і конектор (роз’єм). При очищенніроз'єму не допускайте попадання рідини будь-якого типу через обмежувач натягуроз'єму, електричні контакти або області навколо фіксуючого важеля і обмежувачанатягу.
 4. Для видалення залишкових частинок і залишків миючих засобів використовуйте чистячісерветки відповідно до інструкцій виробника або ретельно промийте їх водою доточки занурення. Не занурюйте роз'єм, обмежувач натягу роз'єму або кабель вмежах 5 см від обмежувача натягу роз'єму.
 5. Післяпромивання протріть датчик стерильною тканиною або марлею. Не сушіть датчик,нагріваючи його.
 6. Огляньте корпус, фіксатор натягу, лінзу і ущільнення на предмет пошкоджень і перевіртена наявність функціональних проблем. Якщо виявлено якесь ушкодження, невикористовуйте датчик і зверніться до сервісного інженера ALPINION MEDICAL абодо уповноваженого представника.

Крок – 2: дезінфекція

Для дезінфекції або високого рівня дезінфекції датчика:

 1. Від’єднайте датчик від системи.
 2. Ретельно очистіть, промийте і висушіть датчик.
 3. Після очищення виберіть засіб для дезінфекції високого рівня, що підходить длядатчика. При використанні заздалегідь приготованого розчину обов'язковоперевірте його термін придатності.
 4. Виконайте звичайну дезінфекцію або дезінфекцію високого рівня для датчика, виконуючивказівки методу дезінфекції, який рекомендований виробником (більш детально тут).
 5. Промийте датчик великою кількістю стерильної води, щоб видалити залишки хімічних речовинабо ретельно промийте їх водою до точки занурення відповідно до рекомендаційвиробника.
 6. Після промивання протріть датчик стерильноютканиною або марлею. Не сушіть датчик, нагріваючи його.
 7. Огляньте корпус, фіксатор натягу, лінзу і ущільнення на предмет пошкоджень і перевіртена наявність функціональних проблем. Якщо виявлено якесь ушкодження, невикористовуйте датчик і зверніться до сервісного інженера ALPINION MEDICAL абодо уповноваженого представника.

Крок – 3: стерилізація

У деяких країнах проводиться обов’язкова стерилізація ендокавітального датчика. Ендокавітальні датчики Alpinion Medical Systems відповідають вимогам очищення,дезінфекції та стерилізації відповідно до положень IEC 60529.

 1. Перед стерилізацією датчик необхідно очистити. Ретельно очистіть, промийте і висушітьдатчик.
 2. Виберіть розчин для стерилізації, сумісний з датчиком (більш детально тут).
 3. Стерилізуйте датчик, дотримуючись методу стерилізації, рекомендованого виробникомстерилізаційного розчину.
 4. Промийте датчик великою кількістю стерильної води, щоб видалити залишки хімічних речовинабо ретельно промийте їх водою до точки занурення відповідно до рекомендаційвиробника.
 5. Після промивання протріть датчик стерильною тканиною або марлею. Не сушіть датчик,нагріваючи його.
 6. Огляньте корпус, фіксатор натягу, лінзу і ущільнення на предмет пошкоджень і перевіртена наявність функціональних проблем. Якщо виявлено якесь ушкодження, невикористовуйте датчик і зверніться до сервісного інженера ALPINION MEDICAL абодо уповноваженого представника.

Занурення датчиків під час очищення,дезінфекції та стерилізації

ДатчикиALPINION відповідають вимогам захисту від проникнення IPX8 по стандартам EN60529 і IEC 60529 до глибини відповідної лінії, показаної на рисунку, тількидля датчиків з відповідним маркуванням «IPX8» на роз'ємі датчика.

Рис.Рівень занурення IPX8

Варто знати

Щобуникнути пошкодження датчика дотримуйтеся рівні занурення, зазначені длякожного типу датчика та рекомендацій виробника. Датчики ALPINION з рівнемзахисту IPX8 маркуються символу «IPX8» на роз'ємі перетворювача. Тестовийстандарт IPX8: занурення протягом 90 хвилин на глибину 1 метр.

Пам’ятайте, чим дбайливо Ви ставитися доультразвукового обладнання, тим довше воно попрацює для Вас.

P.S.Рекомендуємо ознайомитися із заявою Комітету з питань безпеки Всесвітньоїфедерації ультразвукової діагностики в медицині та біології (WFUMB) щодобезпечного проведення ультразвукових досліджень в умовах COVID-19 в оригіналі[4] та/або вперекладі[5].

Використані джерела:

 1. Консультативний комітет із контролю інфекційнихзахворювань у галузі охорони здоров’я, «Guideline for Disinfection andSterilization in Healthcare Facilities», 2008. Веб-сайт Центр профілактики таконтролю захворювань: http://www.cdc.gov/hicpac/pdf/guidelines/Disinfection_Nov_2008.pdf
 2. Американський інститут ультразвуку в медицині(AIUM), офіційні заяви AIUM: Guidelines for Cleaning and Preparing External-and Internal-Use Ultrasound Transducers Between Patients, Safe Handling, and Useof Ultrasound Coupling Gel. 11 квітня 2020. Веб-сайт AIUM: www.aium.org/accreditation/Guidelines_Cleaning_Preparing.pdf
 3. Управління з санітарного нагляду за якістюхарчових продуктів та медикаментів (США): FDA-Cleared Sterilants and High Level Disinfectants with General Claimsfor Processing Reusable Medical and Dental Devices. 11 квітня 2020.Веб-сайт FDA: https://www.fda.gov/medical-devices/reprocessing-reusable-medical-devices-information-manufacturers/fda-cleared-sterilants-and-high-level-disinfectants-general-claims-processing-reusable-medical-and
 4. J.S. Abramowicz ,   J.M. Basseal ,  WFUMB Position  Statement:  How toperform a safe ultrasound examination and clean equipment in thecontext of COVID-19,Ultrasoundin Medicine and Biology(2020), doi: https://doi.org/10.1016/j.ultrasmedbio.2020.03.033
 5. Abramowicz J.S., Basseal J. Заявление о позицииWFUMB: как безопасно проводить ультразвуковое исследование и обеззараживатьультразвуковое оборудование в условиях COVID-19 (перевод на русский язык) //Ультразвуковая и функциональная диагностика. 2020. № 1. С. 12–23. DOI:10.24835/1607-0771-2020-1-12-23.